W wielu branżach zamiennie stosowane są farby ciekłe oraz farby proszkowe. Jedne i drugie mają liczne zalety oraz pewne wady. Oba rodzaje farb znajdują zarówno swoich zwolennikow jak i przeciwników. Postaramy się pokazać Państwu różnice pomiędzy obydwoma rodzajami farb, tak aby mogli Państwo wybrać właściwy dla siebie jej rodzaj.
Zastosowanie farb ciekłych
Farby ciekłe stosowane są tradycyjnie do pokrywania niemal wszystkich powierzchni: metalowych, drewnianych, aluminiowych. Wraz z upływem czasu jednak ich kolor traci blask i wymaga ponownego naniesienia powłoki odświeżającej kolor i chroniącej powierzchnię przed czynnikami atmosferycznymi, czy korozją. Przy właściwym naniesieniu powłoki farby na powierzchnię, nie będzie się ona znacznie różnić od powierzchni pomalowanej farbą proszkową. Może się jednak tak zdarzyć, że zaistnieje konieczność aż dwu- lub trzykrotnego pomalowania powierzchni za pomocą farby ciekłej, ponieważ przy zaledwie jednokrotnym jej naniesieniu mogą być widoczne zacieki lub prześwity poprzedniego odcienia farby. Wszystko jest uzależnione od jakości farby ciekłej oraz użycia właściwej farby podkładowej i rozpuszczalnika.
Zastosowanie farb proszkowych
Farby proszkowe w całości złożone są ze stałych cząsteczek, najczęściej w postaci termoutwardzalnej albo termoplastycznej z tworzyw sztucznych lub naturalnego składnika, jakim jest żywica. Farby proszkowe znajdują zastosowanie w branży motoryzacyjnej i budowlanej, najczęściej w powlekaniu powierzchni składających się z elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych, przemysłowych, a także części pojazdów. Farby proszkowe znajdują także zastosowanie w tzw. lakierowaniu na sucho elementów metalowych w branży samochodowej, elementów drewnianych oraz metalowych w branży meblarskiej lub architektonicznej. Malowanie proszkowe jest także sposobem pokrywania warstw zewnętrznych maszyn rolniczych, sprzętów gospodarstwa domowego, tzw. małego i dużego AGD i RTV. Farby proszkowe bowiem są znane i cenione ze względu na bardzo dobrą przyczepność, dzięki czemu tworzą trwałe warstwy ochronne na malowanej z użyciem tej metody powierzchni.
Zalety i wady farb ciekłych
Jedną z zalet farb ciekłych jest ogromna paleta kolorystyczna, jaką mają Pańswto do dyspozycji wybierając upragniony odcień mający pokryć wskazaną przez Państwa powierzchnię. Jeśli jednak zajdzie konieczność stworzenia dla Państwa potrzeb nowej barwy, będzie to o wiele prostszym zadaniem, aniżeli w przypadku farb proszkowych. Farby ciekłe dużo łatwiej się ze sobą mieszają, łatwiej zatem przyjdzie Państwu stworzenie przejść kolorystycznych.
Zalety i wady farb proszkowych
Jeżeli zależy Państwu na zaoszczędzeniu czasu koniecznego do nałożenia farby na powierzchnię to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się zastosowanie proszkowej wersji farby. Można w ten sposób zaoszczędzić aż do połowy czasu niezbędnego do malowania. Ponadto farby proszkowe należą do kategorii farb zawierających mniejsze stężenie rozpuszczalników i lotnych związków organicznych niż standardowe farby, które w znacznie większym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia atmosfery. Farby proszkowe można zatem uznać za proekologiczne rozwiązanie aniżeli farby ciekłe. Aby nanieść na wybraną powierzchnię farbę proszkową nie jest wymagane zastosowanie jakichkolwiek rozpuszczalników, co czyni ją bezpiecznym dla środowiska rozwiązaniem. Ma to niebagatelny wpływ na wydajność farb proszkowych i przyczynia się do bardzo łatwego nakładania powłok farby na wybraną powierzchnię. Dodatkowo farby proszkowe nie wymagają wcześniejszego użycia farby podkładowej, aby uzyskać jednolity efekt bez smug i zacieków. Jedną z ogromnych zalet farb proszkowych jest ich odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, co czyni je idealnym rozwiązaniem, wartym wykorzystania przy pokrywany farbą powłok zewnętrznych konstrukcji budynków. Pomimo licznych zalet farby proszkowe posiadają jedną główną wadę. W przypadku farb proszkowych trudniejsze do uzyskania niż w przypadku farb w postaci ciekłej jest uzyskanie jednolitych przejść kolorystycznych oraz mieszanie kolorów. Dlatego warto brać to pod uwagę decydując się na zmianę koloru powierzchni przy użyciu farb proszkowych.